-
Liturgia na dziś
Porządek nabożeństw
-
- Msze święte:
- Niedziela: 8:00;10:00;12:00
- Dzień powszedni: 18:00
- Więcej
Kancelaria parafialna
-
- Dzień powszedni: 17:30-18:00
- Chrzest
- Małżeństwo
- Pogrzeb
- Więcej
Nasz kościół
Ciekawe strony
„Boże Ojcze! Boże Wielki!
Weź krew naszą do kropelki,
ale Polsce wolność wróć!”
22 stycznia 2023 r., dokładnie w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, odbyły się, w Nasutowie i Nowym Stawie, powiatowe uroczystości upamiętniające ten największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciw zaborcy rosyjskiemu.
Pierwsza część rocznicowych obchodów miała miejsce w kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Nasutowie. Wśród licznie przybyłych parafian uroczystość zaszczycili znamienici goście: Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski, Michał Suchodolski – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, Piotr Semeniuk, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji i Nauki, Andrzej Danilkiewicz, doradca Ministra Edukacji i Nauki, Sergiusz Kieruzel, dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Marcin Rybicki, inspektor Kuratorium Oświaty w Lublinie, Michał Zieliński, reprezentant Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Wojciech Woźniak, radny Rady Gminy Niemce, ponadto przedstawiciele Legii Akademickiej, Fundacji Nowy Staw, Fundacji Niepodległości.
Znaczenie wydarzenia podkreślała obecność Pocztów Sztandarowych: Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasutowie, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie oraz Towarzystwa Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego w Nasutowie.
Organizatorami uroczystości było Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. Karola Ziemskiego w Nasutowie oraz Parafia pw. NMP Królowej Polski w Nasutowie.
Krótki rys historyczny dotyczący Powstania Styczniowego przedstawił Sergiusz Kieruzel, zaś w klimat rocznicowych obchodów wprowadził zebranych chór parafialny Ave Maria, prezentując pieśni z okresu powstania styczniowego.
Następnie rozpoczęła się koncelebrowana msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prof. Piotr Szczur.
„Jeśli jakieś królestwo wewnętrznie jest skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać.”
Przywołując cytowane powyżej słowa Chrystusa, ks. celebrans wypomniał wady narodu polskiego na przestrzeni dziejów. Wskazywał jednocześnie, jak wielką wartością jest zgoda, jedność, troska o dobro wspólne, o pomyślność Ojczyzny, nawet kosztem własnego dobra.
W swej wypowiedzi przedstawił sylwetki kilku postaci, których działalność wiązała się nie tylko z powstaniem, ale też miała znaczący wpływ na późniejsze życie społeczno-polityczne Polaków, jak również ich rozwój duchowy. Odwołując się do Księgi wyjścia nazwał ich „Mojżeszami naszych czasów”. Wśród nich wymienił Adama Chmielowskiego – późniejszego Brata Alberta, arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego-Felińsiego, Rafała Kalinowskiego. Wspomniał także o lokalnych patriotach, związanych z powstaniem, jak Kajetan Karol Cieszkowski „Ćwiek”, jego małżonka Emilia Cieszkowska, Walery Kozłowski. Dla Ojczyzny byli oni gotowi poświęcić wszystko, ryzykować utratę zdrowia, majątku, a nawet życia. Nie myśleli o sobie, ale o tych, którzy przyjdą za 100, 150 lat. Ich ofiara miała sens, a etos powstania 1863 roku stał się źródłem, z którego czerpały kolejne pokolenia. Kończąc, ksiądz profesor apelował, by obchody ważnych rocznic przyczyniały się do budowania narodowej zgody, która stanowi fundament i warunek pomyślności naszej Ojczyzny. „Niech postawa Powstańców Styczniowych będzie wzorem dla młodzieży, której współczesny liberalizm stara się wydrzeć z serca wszelkie wartości”.
Po mszy świętej głos zabrał Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, który w kilku słowach podkreślił znaczenie powstańczego zrywy dla budowania wielkości przyszłej Polski i obecnego jej oblicza.
Na ręce organizatorów uroczystości okolicznościowy list skierował Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Dziękował „strażnikom pamięci” za działania nie pozwalające zapomnieć o wydarzeniach, które formułują naszą tożsamość i poczucie wspólnoty.
Słowa podziękowania pod adresem organizatorów uroczystości oraz wszystkich jego uczestników za ich obecność, skierował ksiądz proboszcz Adam Buczyński, podkreślając ogromną wartość przywoływania i kultywowania pamięci o narodowych rocznicach i ich bohaterach.
Dalsza część rocznicowych obchodów miała miejsce w Nowym Stawie, przy zbiorowej mogile 13 powstańców, poległych w bitwie dnia 25 września 1863 roku. Apel poległych, wiązanki kwiatów i zapalone znicze były dopełnieniem hołdu wobec bohaterskich powstańców.
Grażyna Gliwka
Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nasutowie
Nasutów 30 A, 21-025 Niemce
tel. 817 566 768
parafianasutow.gmail.com